John Deer

Iepriekšējos rakstos mēs runājām vairāk tieši par vieglajām automašīnām un to lomu mūsdienu dzīvē apskatot gan Henriju Fordu, gan Elonu Musku, bet tas, kod audzi nemaz neiedomātos, kad runa iet par automašīnām ir paskatīties uz smagā kalibra spēkratiem, kā traktoriem kombainiem un tāda veida iekārtām. Lielākā kompānija pasaulē, kas nodarbojas ar šāda veida produktu veidošanu ir John Deer, kas ir uzņēmums ar 30 miljardu lielu tirgus kapitalizāciju, 37 miljardu lielu ikgadējo apgrozījumu un 5 miljardu ikgadējo peļņu, un to visu iegūstot tieši no dažādu ar lauksaimniecību saistību ierīču pārdošanu.

John Deer kompānija aizsākās ar vīru ar tādu pašu vārdu, kas ir dzimis 1804 gadā, un ir zināms ar sava nerūsējošā tērauda arkla izgudrošanu, kas ļāva cilvēkiem apstrādāt zemi pat tur, kur tā bija daudz cietāka un mālaināka. Jons bija viens no 5 dēliem kādai nabadzīgai ģimenei, un pēc dažu gadu skološanas viņš uzsāka darba gaitas, sākumā mācoties par kalēju, bet vēlāk pielietojot šo savu iegūto prasmi, lai izgudrotu pirmo nerūsējošā tērauda arklu, kas tajos laikos izraisīja revolūciju, jo Jonam izdevās Amerikā nospārdot vairāk kā 10 tūkstošus šādu arklu, un tas savukārt ļāva viņam izveidot John Deer uzņēmumu, kas darbojas vēl šodien nemitīgi aug un attīstās.

John Deer kompānija iesāka savu darbību tikai ar arklu pārdošanu, bet pēc šiem pirmajiem panākumiem ātri vien Jons un viņa dēli pārorientējās uz jaunām biznesa iespējām pārdodot dažādus citus instrumentus, kas saistīti ar zemkopību un zemniekiem kā tādiem. Uzņēmums savos pirmsākumos attīstījās lēnam, un tikai 20 gadsimtā, kas sākās traktoru revolūcija John Deer vārds sāka parādīties uz Traktoriem, kombainiem un citu smago tehniku. Tieši traktori arī ir tie, kas ļāva šai kompānijai izaugt līdz šobrīdējiem apjomiem, jo zemnieki un zemnieku saimniecības arī mūsdienās ir pietiekoši apjomīga industrija, un John Deer ir šīs industrijas zināmākais simbols, kas arī ievāc lielāko daļu no industrijas kopējā apgrozījums. Traktori, ko kompānija pati savos pirmsākumos mēģināja veidot nebija pietiekoši labi un to pārdošanas skaitļi bija visai zemi, tāpēc uzņēmums nopirka Waterloo benzīna dzinēju uzņēmumu, kas specializējās tieši uz traktoru ražošanu un tādā veidā John Deer aizsāka savu straujo izaugsmi.

Mūsdienās kompānija nodarbina vairāk kā 67 tūkstošus darbinieku, tās ikgadējie ienākumi ir vairāk kā 3 miljardu apmērā un kopējie uzņēmuma īpašumi ir mērāmi vismaz 59 miljardu vērtībā, kas ir milzīga naudas summa.

John Deer kompānijas slava un lielā bagātība nākusi pateicoties tieši šīm traktoru un citas smagās tehnikas pārdošanai, tāpēc noteikti, kad runa iet par transportlīdzekļiem ir jāpiemin arī smagā tehnika un šis uzņēmums.