Elons Musks un jaunā Auto industrija

Iepriekš, kad runājām par Henriju Fordu, es izteicu, ka Fords bija tas cilvēks, kas būtībā aizsāka visu auto industriju izveidojot automobili, kas paredzēts plašam cilvēku lokam nevis tikai dažiem bagātniekiem, kā tas bija pirms tam. Bet mūsdienās līdzīgu revolūciju Auto industrijā veic biznesmenis Elons Musks, kurš būdams tikai 43 gadus vecs ir spējis izveidot 2 multimiljonu dolāru interneta kompānijaz Zip2 un Paypal, un nu ir ķēries klāt Auto un Kosmosa industriju izmainīšanai. Elons ir dzimis 1971. gada Jūnijā, Dienvidāfrikā, kur viņš arī nodzīvojis līdz pat tīņa gadiem, kad nevēlēdamies iestāties Dienvidāfrikas obligātajā kara dienestā viņš emigrēja uz Kanādu, bet vēlāk uz ASV. Bērnībā Elons lasīja daudz grāmatas, un jau no padsmit gadu vecuma sāka domāt par biznesu un naudas pelnīšanu, veidojot videospēles un izmēģinot lomu dažādos citos biznesos, tajā skaitā investējot akciju tirgos. Tīņu laikos Elonam intereses bija vairāk saistītas tieši ar mūsu zemeslodes labklājības uzlabošanu, un, būdams pēc profesijas Inženieris viņš iestājās Pensilvānijas universitātē, kur ieguva bakalaura grādus Fizikā un Biznesa vadībā. Pēc šīs koledžas pabeigšanas Elons devās un Stenfordas universitāti, kur vēlējās turpināt savu izglītību darbojoties ap lielas ietilpības kondensatoriem, bet jau pirmajās dienās viņš saprata, ka universitāte nav tas ko viņš vēlas un 24 gadu vecumā viņš uzsāka savas biznesa gaitas izveidojot interneta uzņēmumu, ko viņš ar savu brāli un vēl vienu ģimenes draugu 4 gadu laikā uzbūvēja šo kompāniju līdz tā tika nopirkta par 307 miljoniem dolāru. Musks būdams vēl tikai 28 gadu vecs saņēma 22 miljonus dolāru, kas momentāni padarīja viņu ļoti bagātu! Pēc tam Musks ar šo naudu uzreiz uzsāka savu nākamo kompāniju X.com, kas vēlāk apvienojās ar PayPal uzņēmumu un 3 gadu laikā tika uzaudzēta līdz 1.5 miljardu vērtībā, kad tehnoloģiju uzņēmums eBay iegādājās šo kompāniju. Musks būdams 31 gadu vecs saņēma 165 miljonus dolāru no šī darījuma un nu viņam vairs par naudu jāuztraucas nebija!

Un nu mēs beidzot nonākam pie tā, kāpēc Elons tiek pieminēts runājot par Auto industrijas nākotnes attīstību un revolūciju, ko šinī industrijā veiks Elektromobīļi. Musks bija lielākais un vienīgais investors kompānijā “Tesla”, kas ir Elektro automobiļu ražotājs, kura patreizējā tirgus kapitalizācija ir 27 miljardi dolāru. Tesla uzņēmums tika dibināts 2003. gadā un to darīja Martins Eberhards, Marks Tarpenings un JB Straubels, bet Elons bija pirmais investors, jeb tā sauktais Enģelis, kas investēja šinī uzņēmuma vairākus desmitus miljonu, un tādā veidā aizsāka šīs kompānijas straujo izaugsmi.

Tesla uzņēmums tika veidots ar mērķi izmainīt patreizējo auto industriju nomainot iekšdedzes dzinējus ar elektromotoriem, kas ir daudz efektīvāki un prasa daudz mazāk apkopes, tādā veidā tie arī neplīst tik bieži un nākotnē vajadzētu būt daudz lētākiem. Uzņēmuma vārds Tesla ir cēlies no elektrības un elektriskā motora pioniera Nikola Tesla, kas mūsdienās nav tik plaši zināms kā Edisons, bet viņš ir tas, ka izgudroja gan pirmo elektromotoru, gan arī pirmo elektro ģeneratoru, kā arī citas līdzīgas lietas, kas saistītas ar elektrību. Paša uzņēmuma mērķi, kā jau iepriekš minēju ir izveidot automašīnu, ko varētu atļauties lielākā daļa patērētāju, un tas nozīmē vairāku miljonu automašīnu ražošana, bet tāpēc, ka šis ir jauns uzņēmums nav iespējams jau no pašiem pirmsākumiem sākt ražot tik lētus automobiļus un sākumā kompānija veido dārgas bet ekskluzīvas mašīnas, lai tādā veidā varētu turpināt audzēt uzņēmumu un veidot aizvien lētākas automašīnas lielākos apjomos. Tesla uzsāka savu darbību ar sporta auto, kas tika saukts par “Roadster”, kas bija 100 tūkstošu dolāru vērts automobilis, kurš bija bāzēts uz Lotus šasijas, bet darbojās tikai ar elektrību un spēja nobraukt vairāk kā 300 kilometrus ar vienu uzlādi. Patreiz Tesla pamatā pārdod tikai savus jaunākos modeļus, kas ir Model “S” – apmēram 70 tūkstošu vērts auto, ar 4 durvīm un vairāk kā 500 kilometru kilometru nobraukumu ar vienu uzlādi. Bet, protams, šī nav pēdējā automašīna, ko Tesla kompānija vēlas izveidot, un nākotnē Musks un viņa biedri ir teikuši, ak vēlas sasniegt 500 tūkstošu automašīnu saražošanu gadā, kas būtu milzīgs solis pretim atjaunojamo resursu plašākai pielietošanai mūsdienu naftas laikmetā.
Testa saviem klientiem piedāvā ne tikai elektromobiļus, pilna servisa apkalpošanu un vienu no tehnoloģijām bagātākajiem spēkratiem bet gan arī uzpildes par brīvu Tesla izveidotajās uzlādes stacijās, kas pamatā darbojas uz saules baterijām tādā veidā vel vairāk parādot kompānijas tieksmi uz atjaunojamo resursu izmantošanu un atteikumos no neatjaunojamajiem enerģijas resursiem.

Pašlaik Tesla uzņēmums ar Elonu Musku priekšgalā saražo apmēram 20 tūkstošus automašīnu gadā, kas ir ļoti niecīga daļa no globālā automašīnu tirgus, bet uzņēmuma nākotnes plāni ir daudz lielāki, un redzot uzņēmuma patreizējo stāvokli un to, ko tas ir piedzīvojis, liekas, ka visiem pieejama automašīna ar Elektro motoru un baterijām ir tikai laika jautājums.